کنیا

جمهوری کنیا که در شرق قاره آفریقا قرار گرفته‌است، با مساحت ۵۸۲۶۴۶ کیلومتر مربع  چهل و هفتمین کشور وسیع دنیاست. همسایگان آن شامل کشورهای تانزانیا در جنوب، اوگاندا در غرب، سودان در شمال غربی، اتیوپی در شمال، سومالی در شمال شرقی می‌باشند و اقیانوس هند نیز در شرق آن واقع گردیده‌است.

از مساحت کنیا ، ۵۶۹۲۵۰ کیلومتر مربع آن خشکی و مابقی را آب‌های داخلی از جمله دریاچه‌های ویکتوریا و رودلف تشکیل داده‌است.

کنیا آب و هوایی معتدل دارد. در مناطق ساحلی هوا گرم و مرطوب و در مناطق شمالی و شمال شرقی بسیار خشک و گرم است.

جغرافیای کنیا متنوع است. این کشور دارای خط ساحلی اقیانوس هند می باشد و داخل آن پر از دشت های وسیع و تپه های متعدد است. مرکز و غرب کنیا با دره ریفت کنی شناخته می شود که مرتفع ترین کوه های کشور یعنی کوه کنیا و کوه الگون نیز در مرز بین کنیا و اوگاندا قرار دارد. جنگل کاکامگا در غرب کنیا ،  بقایایی از جنگل‌های بارانی آفریقای شرقی است. جنگل بزرگتری به نام مائو بزرگ‌ترین مجموعه جنگلی در شرق آفریقاست.

کنیا قدرتمند ترین کشور شرق آفریقا از لحاظ اقتصادی است و همچنین کشوری با درآمد متوسط است که به سرعت در حال پیشرفت می باشد. با اینکه کنیا گروه ها و فرهنگ های متفاوتی را دارد، اما مردم کنیا حس وطن پرستی بسیار زیادی نسبت به کشورشان دارند. بیشتر آن ها آینده کنیا را مثبت می‌بینند و از وجود گردشگرانی که باعث افزایش درآمد کشور می‌شوند، خوشنود هستند. بیشتر گردشگران به خاطر طبیعت، حیات وحش و فرهنگ فوق العاده، به این کشور می آیند.

اطلاعات ضروری از کنیا

زبان رسمی کنیا ،  زبان انگلیسی و سواحلی و واحد پول آن ، شیلینگ کنیا می باشد.

ساعت کنیا نیم ساعت از تهران عقب تر است.

آب و هوا و بهترین زمان سفر به کنیا

آب و هوای کنیا معتدل است. در مناطق ساحلی هوای گرم اما مرطوبی را خواهید دید، درحالی که در شمال و شمال شرقی هوا نسبتا خشک و گرم است. آفتاب در این کشور بسیار سوزان است به همین دلیل در بیشتر فصول سال مردم با لباس های خنک و تابستانی در رفت و آمدند. سردترین ماه ها فوریه تا مارچ و گرم ترین ماه ها ژوئیه تا آگوست است.

حیات وحش کنیا بین تیر تا مهر بیشتر دیده می شوند و گورخرها در مهاجرتشان در ماه مرداد به ماسای می رسند و تا مهر زمانی که به سرنگتی تانزانیا می روند، آنجا می مانند. دیدن حیات وحش در تمام سال خوب است اما در پارک ملی های مختلف، زمان های خاصی گردشگر بیشتری به خود جذب می کنند.

بهترین زمان به طور کلی: ژوئن تا اکتبر، ژانویه تا فوریه (همه پارک ها)

فصل اوج گردشگری: تیر تا آبان، دی و بهمن(بعضی از پارک ها به خصوص ماسایی مره، امبوسلی و دریاچه ناکورو بسیار شلوغ هستند.

فصل افول گردشگری: اسفند تا اردیبهشت (برخی از اردوگاه ها و کمپ ها در مناطق با بارش زیاد بسته خواهند بود(

بهترین آب و هوا: تیر تا مهر (باران به ندرت می بارد(

بدترین آب و هوا: اسفند، فروردین و اردیبهشت (اوج فصل بارانی(

جاذبه هاب گردشگری کنیا:

 1. .سیاحت و کشف مناظر بی‌بدیل کنیا با بالون

کنیا بهترین کشوری است که می‌توان در آن بالون سوار شد، بر فراز بالون سیاحت اکتشافی حیرت‌انگیزی روی جنگل‌ها و مراتع سرسبز آفریقا داشت و درعین‌حال از طلوع صورتی‌رنگ و غروب نارنجی‌رنگ آسمان ماسایی مارا ( Masai Mara) لذت برد. صرف صبحانه در بالون  و بر فراز آسمان آفریقا تجربه به‌یادماندنی خواهد شد. 

 1. گله فیل‌های آمبوسلی (Amboseli)

منطقه حفاظت‌شده آمبوسلی در دره ریفت کنیا واقع‌شده است. این منطقه بهترین ناحیه آفریقا برای از نزدیک دیدن گله‌های فیل آفریقایی است. گاه گردشگران آن‌قدر به فیل‌ها نزدیک می‌شوند که می‌توانند آن‌ها را از نزدیک لمس کنند. 

 1. خانواده شیرها در ماسایی مارا

وقتی در کشور خودمان زندگی می‌کنیم، ممکن است شانس دیدن شیرها را از پشت میله‌های قفس باغ‌وحش داشته باشیم، اما در منطقه  حفاظت‌شده ماسایی مارا کنیا، دسته‌های شیر که آزادانه در طبیعت زندگی می‌کنند را می‌توان از چند صد متری دید، و آنگاه از اینکه چقدر سلطان جنگل حیوان تنبلی است حیرت‌زده شد. 

 1. تماشای غروب در میان گله گورخرها

اگر بپرسید بهترین مکان برای تماشای غروب خورشید کجاست، باید کنیا را به شما پیشنهاد کنیم، در مناطق حفاظت‌شده کنیا، خبری از آسمان‌خراش‌های مزاحم و آلودگی‌های نوری در آسمان نیست، در میان طبیعت بکر و حتی گاه در قلب گله‌های گورخر یا گاومیش‌ها می‌توان به تماشای دل‌انگیز غروب خورشید نشست، منظره‌ای که کمتر کسی شانس دیدن آن را خواهد داشت. 

 1. مهاجرت گاومیش‌ها از سرنتگی (Serengeti)

اگر در زندگی فرصت دیدن مهاجرت گاومیش‌ها را داشته باشید، باید بدانید به‌اندازه کافی خوش‌شانس هستید. هر تابستان ( و به طور معمول در ماه آگوست ) گله‌های گاومیش از منطقه حفاظت‌شده سرنتگی به ماسایی مارا مهاجرت می‌کنند، تماشای حرکت این گاومیش‌ها که به‌صورت منظم و در یک خط به دنبال هم حرکت می‌کنند حیرت‌انگیز است. 

 1. غذاهای فوق‌العاده لذیذ کنیایی

با توجه به گوناگونی قبایل، آداب‌ورسوم و فرهنگ موجود در این کشور، از یک غذای خاص نمی‌توان به‌عنوان غذای اصلی مردم کنیا یادکرد اما، در عوض ردپای بسیاری از غذاهای لذیذ و مقوی که با مواد اولیه تازه و سرشار از پروتئین و غلات طبخ می‌شوند را در کنیا می‌توان یافت. بااین‌همه یکی از محبوب‌ترین غذاها در این کشور یوگالی ( Ugali) است، که از ذرت درست می‌شود( چیزی شبیه به سوپ ذرت). غذاهای متنوع دیگری از برنج، لوبیا، گوشت بز، بره، گاو و مرغ و صیفی‌جات هم طرفداران خاص خود را دارد. 

 1. قله کنیا

صعود به قله ۵۰۰۰ متری کنیا، شاید به‌اندازه صعود به ارتفاعات کلیمانجارو هیجان‌انگیز نباشد اما زیبایی آن حال و هوای خاصی به همراه دارد. قله کنیا که در قسمت شرقی دره ریفت واقع‌شده، بلندترین قله این کشور به شمار می‌رود. در صعود به کوه کنیا می‌توانید از مناظر زیبای دره ریفت، قله‌های پوشیده از برف و دامنه‌های پوشیده از گیاهان منحصربه‌فرد این کوه لذت ببرید. 

 1. مردم دوست‌داشتنی کنیا

اغلب گردشگران برای دیدن گونه‌های جانوری متعدد به کنیا سفر می‌کنند و بسیاری از شگفتی تنوع و گوناگونی فرهنگی مردم این کشور غافل‌اند. بالغ‌بر ۴۰ نژاد و قبیله کنیا را وطن اصلی خود می‌دانند، ماسایی (Masai) ، کیکویو( Kikuyu) ، لوآ ( Luo) و کامبا (Kamba) بزرگ‌ترین قبایل کنیایی هستند که سنت‌های گذشته خود را حفظ کرده‌اند. علاوه بر آن در نایروبی  تعداد زیادی اروپایی، آمریکایی و اهالی آفریقایی جنوبی زندگی می‌کنند. مردم کنیا مردمی فروتن، مهمان‌نواز، دوست‌داشتنی و خستگی‌ناپذیرند. 

 1. پلنگ‌های کمیاب و یوزپلنگ‌های آفریقایی

یکی از بهترین لحظات بازدید از پارک ملی نایروبی، ماسایی مارا و پارک ملی آمبوسلی لحظه مواجه‌شدن با یوزپلنگ‌ها و پلنگ‌های نادر این منطقه است. این یوزپلنگ‌ها و پلنگ‌های نادر در معرض انقراض قرارگرفته‌اند و به‌سختی می‌توان آن‌ها را از نزدیک دید، اما لحظه‌ای که آن‌ها را ببینید تمام ذهن شما مجذوب حرکت این‌گونه از گربه‌سانان خواهد شد. 

 1. منطقه ملی حفاظت‌شده نایروبی

منطقه ملی حفاظت‌شده نایروبی که در ۷ کیلومتری شهر نایروبی واقع‌شده، تنها ۱۱۷ کیلومترمربع وسعت دارد اما زیستگاه گونه‌های جانوری بسیار نادری ازجمله گورخرها، زرافه‌ها و کرگدن‌ها به‌حساب می‌آید. این منطقه حفاظت‌شده یکی از معدود مکان‌های کنیاست که در آن می‌توانید گونه کرگدن‌های در حال انقراض را از نزدیک ببینید. 

 1. پرورشگاه فیل و کرگدن‌های دیوید شلدریک (David Sheldrick)

شکار غیرقانونی همچنان اصلی‌ترین عامل کشتار فیل‌ها و کرگدن‌هاست. اگر به پرورشگاه دیوید شلدریک که در نزدیکی نایروبی واقع‌شده سری بزنید، این واقعیت دردناک بیش‌ازپیش برایتان آشکار خواهد شد. در این پرورشگاه بچه کرگدن‌ها و بچه فیل‌هایی که گاه عمر برخی از آن‌ها به کمتر از ۱ ماه می‌رسد، از دست شکارچیان غیرقانونی نجات داده‌شده و در اینجا نگهداری می‌شوند تا هنگامی‌که به‌اندازه کافی بزرگ‌شده و به طبیعت بازگردانده شوند. در این پرورشگاه می‌توانید به بچه فیل‌ها بطری‌های شیر بدهید و از نحوه گرفتن بطری توسط آن‌ها لذت ببرید. 

 1. لحظه‌هایی پر از سکوت و آرامش

در جهان امروزی که ما با دغدغه‌های مدام، فشارهای گوناگون، مشغله‌های ثابت، حضور دائمی دوستان و هجوم شبکه اجتماعی مواجه‌ایم شاید درک لحظه‌های پر از سکوت که گاه تصادفاً برای ما به ارمغان می‌آیند، آسان نباشد. ازاین‌رو اگر به کنیا سفر کردید، فرصت تجربه چنین آرامشی را بر فراز آسمان‌ها از دست ندهید. هنگامی‌که سوار بالن‌های تفریحی کنیا شدید، دوربین و تلفن همراه خود را کنار بگذارید، و با دیدن مناظر چشم‌نواز و تجربه سکوت و آرامش آسمان، لحظه‌های پر معنایی را برای خود رقم بزنید.

ویزا

هموطنان عزیزی که قصد سفر به کشور کنیا را دارند باید قبل از سفر اقدام به دریافت ویزای  این کشور، از طریق سفارت نمایند .

مطالب

شرکت پارس پرواز ایرانیان دارای مجوزهای بند الف از سازمان هواپیمایی کشوری و مجوز بند ب از سازمان گردشگری و عضویت “یاتا” (IATA ) با تکیه بر الطاف الهی و بهره گیری از پرسنل مجرب و امین و بررسی هوشمندانه بازار گردشگری براساس آخرین دستاوردهای IT در صنعت حمل و نقل هوائی و بهره وری از کلیه سیستم های رزرواسیون و مالی موجودبا هدف جلب رضایت مشتریان توانسته است به عنوان یکی از ارکان در صنف فروش و برنامه ریز قدرتمند در صنعت گردشگری و توریسم خود را معرفی کند .

شرکت پارس پرواز ایرانیان

 • خیابان شهید بهشتی، خیابان سرافراز، پ11، برج موج، طبقه همکف

 • تلفن: 88737732 / 28177 021

 •  ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید