مراکش

مراکش

مراکش در دورترین قسمت شمال غربی قاره آفریقا واقع شده‌است. از شمال به دریای مدیترانه و جبل الطارق (۴۶۸ کیلومتر) و از غرب به اقیانوس اطلس (۲۷۰۰ کیلومتر) منتهی می‌شود. این کشور از شرق با الجزایر (۱۵۵۹ کیلومتر) و از جنوب با سرزمین مورد اختلاف صحرای غربی (۴۴۳ کیلومتر) هم مرز است. بر اساس نظر دولت و مردم مراکش که صحرای غربی را به طور تاریخی از آن خود می‌دانند، این کشور در جنوب با موریتانی هم مرز می‌ باشد. این کشور در مجاورت  اقیانوس اطلس است اندوخته عظیم ماهیان گوناگون در آبهای نزدیک به این سرزمین قرار دارند. دسترسی به دریای آزاد و وجود منابع عظیم فسفات و دیگر مواد کانی بر اهمیت مراکش می‌افزاید و چنانچه صحرای غربی را به‌عنوان بخشی از این کشور در نظر بگیریم بر امکانات راهبردی آن افزوده می‌گردد چرا که صحرای غربی دارای ذخایر نفتی، فسفات و گاز است و ذخایر ماهیان اقیانوس اطلس در آبهای مجاور صحرای غربی بسیار غنی است.

مراکش در قاره‌ آفریقا قرار دارد و نام خود از نام پایتخت کهن کشور، به معنای سرزمین خدا گرفته است. با جمعیتی بالغ بر ۳۵ میلیون و ۷۴۰ هزار نفر، مراکش ۷۱۰ هزار و ۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.  دین رسمی آن اسلام محسوب می‌شود. پایتخت مراکش، رباط نام دارد. مهم‌ترین بندرهای مراکش کازابلانکا، طنجه، ناظور، محمدیه، آسفی و اگادیر.

و مهم‌ترین شهرهای مراکش ، رباط (پایتخت سیاسی _ اداری)، کازابلانکا (دارای مرکزیت اقتصادی _ تجاری)، فاس (دارای نوعی مرکزیت مذهبی – فرهنگی)، مراکش (دژ فرهنگ بربر)، طنجه، اگادیر (شهرهای توریستی)، ایفرن، مکناس، وجده، تطوان، محمدیه، قنیطره (کنیترا) هستند.

 رباط (پایتخت سیاسی _ اداری)، کازابلانکا (دارای مرکزیت اقتصادی _ تجاری)، فاس (دارای نوعی مرکزیت مذهبی – فرهنگی)، مراکش (دژ فرهنگ بربر)، طنجه، اگادیر (شهرهای توریستی)، ایفرن، مکناس، وجده، تطوان، محمدیه، قنیطره (کنیترا) هستند.

بطور کلی مراکش دارای آب و هوایی معتدل و بارانی است. این کشور در مناطق شمالی تحت تأثیر آب و هوای مدیترانه‌ای و در مناطق غربی و شمال غرب متأثر از آّب و هوای اقیانوس اطلس است. در مناطق داخلی، مراکش دارای آب و هوای قاره‌ای بوده و در رشته کوههای اطلس بارش برف و باران بیشتر می‌شود. مناطق جنوبی دارای آب و هوای گرم و بیابانی است.

شهر مراکش یا شهر سرخ، چون واحه‌ای زیبا از میان بیابان‌های کشور مراکش سر برآورده است؛ واحه‌ای از زیبایی، آرامش و آداب و رسوم متفاوت. این شهر یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگری کشور مراکش است. بنابراین تعجبی ندارد که در آن به راحتی می‌توانید امکانات اقامتی لوکس و مجلل پیدا کنید.

شترسواری، خوردن خرما در سایه‌ی نخل، پوشیدن لباس‌های محلی ابریشمین و تماشای رقص‌های محلی همگی از تجربیات نابی هستند که در سفر به مراکش انتظار گردشگران را می‌کشند. جاذبه‌های مراکش به همین‌ها خلاصه نمی‌شود؛ آثار تاریخی متعدد، غذاهای لذیذ محلی، خرید در بازارهای سنتی و کوه‌نوردی در رشته‌کوه اطلس از دیگر جذابیت‌های مراکش برای گردشگران است.

در سفر به شهر مراکش، هیچ وقت بی‌حوصله نمی‌شوید و از تک تک لحظات سفرتان، لذت خواهید برد. مراکش همیشه جاذبه‌ای برای شگفت‌زده کردن شما دارد. مراکش به عنوان یکی از شهرهای قدیمی دنیا، میزبان بهترین نمونه‌های معماری اسلامی است. هنگام هر نماز، صدای اذان از گلدسته‌های مساجد به گوش می‌رسد. البته علاوه بر اسلام، مذاهب و ادیان دیگری هم در مراکش دیده می‌شود.

اطلاعات ضروری مراکش

واحد پول این کشور درهم مراکش (MAD) است زبان‌های رسمی مراکش شامل زبان‌های عربی و بربری است.

ساعت محلی مراکش ۳.۵ ساعت از ساعت ایران عقب‌تر است.

وضعیت آب‌ و‌ هوا  و بهترین زمان سفر

مراکش دارای اقلیم قاره‌ای است به این معنا که  غالبا خشک است و تابستان‌های بسیار گرم و خشکی دارد. زمستان‌های مراکش نسبتا سرد است. آب و هوای پاییز و بهار معتدل است و این دو فصل بهترین زمان برای سفر به مراکش است. بارندگی کمی در تابستان وجود دارد و بیشتر بارندگی در فصل زمستان به وقع می‌پیوندد. به طور میانگین، جولای، گرم‌ترین ماه سال و دسامبر، خنک‌ترین ماه سال است. در ماه نوامبر بیشترین بارندگی وجود خواهد داشت بنابراین اگر بارندگی را دوست ندارید، از سفر به مراکش در این ماه اجتناب کنید.

بهترین زمان برای سفر به مراکش، فصل بهار یا اوایل پاییز است. در این دو فصل، آب و هوای شهر در مطلوب‌ترین شرایط است و نسیمی خنک و ملایم می‌وزد. بهتر است که در ماه‌های ژوئن و جولای از سفر به این شهر اجتناب کنید چون ممکن است گرمای شدید هوا، تجربه‌ی ناخوشایندی برایتان رقم بزند.

جاذبه‌های گردشگری

مراکش شهری است که همه‌ی جذابیت‌های کشور مراکش را در کنار هم دارد. هم‌نام بودن این شهر با نام کشور، اهمیت تاریخی و فرهنگی آن را نشان می‌دهد. در میان شلوغی و ازدحام زندگی شهری، ترکیبی از سنت و مدرنیته را به زیبایی در خیابان‌ها و محله‌های مختلف مراکش خواهید دید.

اگر عاشق خرید باشید، در بازارها و بازارچه‌های سنتی این شهر می‌توانید حسابی چانه بزنید و محصولات محلی و سوغات بخرید. برای عاشقان تاریخ، موزه‌ها و آثار تاریخی متعددی وجود دارد. اگر دوست دارید سبک زندگی اهالی و فرهنگ آنها را از نزدیک ببینید، کافی است در منطقه‌ی قدیمی شهر قدم بزنید. بعد از گشت و گذار در شهر مراکش، می‌توانید منظره‌ی کوهستانی اطلس را در دوربین خود ثبت کنید.

در ادامه با مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری مراکش آشنا می‌شویم که در سفر به این شهر، بازدید از آنها را نباید از دست بدهید.

  1. بازارچه‌های منطقه‌ی قدیمی شهر ( سوق مدینه)

برای بسیاری از گردشگران، شهر قدیم مراکش که به آن مدینه می‌گویند، یکی از مهم‌ترین و دیدنی‌ترین جاذبه‌های مراکش است. گذرگاه‌های باریک این منطقه، ترکیبی جذاب از رنگ و عطر و صدا و میزبان جذاب‌ترین آثار تاریخی و نمودهای فرهنگی اهالی شهر است.

علاوه بر اینکه می‌توانید در این منطقه قدم بزنید و از گشت و گذار در دل تاریخ لذت ببرید، فرصت های زیادی برای خرید کردن در این منطقه وجود دارد. علاقه‌مندان به خرید نباید بازار کفش، بازار فرش و بازار ادویه و عطر را از دست بدهند. بازار چرم یکی دیگر از بازارهای دیدنی مدینه است که سر زدن به آن خالی از لطف نیست. در بخش غربی بازارچه‌ها در انتهای خیابان باب دباغ، دباغی‌های مراکش را خواهید دید که هنوز به شیوه‌های سنتی پوست حیوانات را دباغی می‌کنند.

  1. میدان جامع الفناء (Djemaa El Fna)

این میدان بزرگ در ورودی بخش قدیمی شهر یعنی مدینه قرار دارد و قلب زندگی شهری در مراکش است. این میدان پرشور و هیجان، میزبان غرفه‌های موقتی، نوازندگان محلی، فالگیران و نقالان و مارگیرانی است که هیچ‌ وقت استراحت نمی‌کنند.

اگر از گشت و گذار در میدان خسته شدید، می‌توانید در یکی از رستوران‌ها و کافه‌های روی بام بناهای اطراف استراحت کنید و از بالا شور و شوق زندگی اهالی را ببینید.

  1. قصر باهیه

این قصر باشکوه و رنگارنگ در قرن نوزدهم به عنوان محل اقامت بواحمد، وزیر اعظم ساخته شده است. تزیینات فضای داخلی این قصر، با کاشی‌های دیدنی با طرح‌های زیبای مراکشی و نقاشی‌های سقف و دیوار تزیین شده است و به خوبی زندگی مجلل و مرفه اشراف در آن دوره را نشان می‌دهد. این قصر با باغ‌های پرگل و سرسبز، احاطه شده است.

  1. موزه‌ی هنر و صنایع دستی مراکشی

این قصر قدیمی که توسط Si Said ساخته شده، میزبان مجموعه‌های دیدنی و شگفت‌انگیزی از زیورآلات سنتی، آثار هنری فلزی، صنایع دستی سفالی، چرم‌های گل‌دوزی شده و صنایع دستی مرمرین است. بخشی مربوط به نمایش فرش‌های مراکشی و مجموعه‌ی بی‌نظیر و زیبایی از قاب ، درب و پنجره‌های سنتی مراکشی در این مجموعه به نمایش درآمده است.

کسانی که به تحولات آفریقای شمالی و هنر و صنایع دستی آن علاقه دارند، می‌توانند چند ساعتی را در این موزه بگذرانند و از تماشای آثار لذت ببرند.

در نزدیکی این موزه، مزون Tiskiwine قرار دارد که مجموعه‌ای بی‌نظیر از لباس، زیورآلات، آلات موسیقی و منسوجات و اسباب و وسایل است که برت فلینت هلندی آنها را گردآوری کرده است. تمرکز این مجموعه بر فرهنگ صحرانشینی است.

  1. باغ ماژورل (Majorelle)

این باغ‌های گیاه شناسی سرسبز، پر از کاکتوس، نخل و سرخس، کاری از هنرمند نقاش فرانسوی، ژاک ماژورل (Jacques Majorelle) است. این هنرمند اصالتا متعلق به شهر نانسی فرانسه است که به مراکش سفر کرد و بعد از مدتی به خاطر نقاشی‌هایش از زندگی روزمره‌ی اهالی مراکش، به شهرت رسید. مشهورترین کار او، این باغ و کارگاه آبی رنگ اوست که اکنون این رنگ با نام آبی ماژورل شناخته می‌شود.

بعد از مرگ ماژورل در سال ۱۹۶۲، طراح مد فرانسوی، ایو سن لوران، املاک و متعلقات ماژورل را خرید. یک عمارت کوچک در این باغ وجود دارد که گرچه کوچک است، مجموعه‌ی جالبی از هنر اسلامی در آن نگهداری می‌شود.

  1. پارک ملی توبکال

این پارک میزبان بلندترین کوه مراکش و آفریقای شمالی یعنی کوه توبکال است. علاوه بر این کوه مرتفع، مسیرهای زیادی برای پیاده‌گردی در کوهستان وجود دارد. اگر از علاقه‌مندان به کوه‌نوردی هستید می‌توانید به کوه ۴۱۶۷ متری توبکال صعود کنید یا از همین مسیرهای پیاده‌روی، چشم‌اندازهای زیبای اطراف را تماشا کنید و لذت ببرید. این پارک ملی در ۵۷ کیلومتری مراکش قرار دارد.

ویزا

گردشگرانی که علاقه‌مند به بازدید از دیدنی‌های مراکش هستند، باید قبل از سفر به سفارت مراکش در تهران مراجعه کرده و برای دریافت ویزای توریستی اقدام کنند.

مطالب

شرکت پارس پرواز ایرانیان دارای مجوزهای بند الف از سازمان هواپیمایی کشوری و مجوز بند ب از سازمان گردشگری و عضویت “یاتا” (IATA ) با تکیه بر الطاف الهی و بهره گیری از پرسنل مجرب و امین و بررسی هوشمندانه بازار گردشگری براساس آخرین دستاوردهای IT در صنعت حمل و نقل هوائی و بهره وری از کلیه سیستم های رزرواسیون و مالی موجودبا هدف جلب رضایت مشتریان توانسته است به عنوان یکی از ارکان در صنف فروش و برنامه ریز قدرتمند در صنعت گردشگری و توریسم خود را معرفی کند .

شرکت پارس پرواز ایرانیان

  • خیابان شهید بهشتی، خیابان سرافراز، پ11، برج موج، طبقه همکف

  • تلفن: 88737732 / 28177 021

  •  ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید