هندوستان

هندوستان

هند یا هندوستان با نام رسمی جمهوری هندوستان  کشوری در جنوب آسیا است که پایتخت آن دهلی نو است.

هند، بخش بزرگ جنوب آسیا و شبه قاره هند را به خود اختصاص داده‌است. این کشور با پاکستان، بنگلادش، نپال، بوتان، چین و برمه هم مرز است. جغرافیای هند به‌طور کلی به سه بخش تقسیم می‌شود: فلات بلند هیمالیا، جلگه گنگ و شبه جزیره جنوب هند که مناطق مختلف کوهستانی، دره رود خانه‌ای، کویر، دشت و جنگل را در بر می‌گیرد. پائین‌ترین سطح هند، در اقیانوس هند، با ارتفاع صفر و بلندترین نقطه این کشور، قله کانچنجونگا، با ارتفاع ۸۵۶۸ متر در هیمالیا قرار دارد که سومین قله مرتفع جهان است.

پهناوری هند ۳٬۴۰۲٬۸۷۳ کیلومتر مربع (هفتم در جهان، ۲ برابر ایران) است. بیشتر سرزمین هند پست و هموار است و رشته‌کوه هیمالیا که در شمال کشور قرار دارد باعث شده‌است که رطوبت و ابرهای باران‌زا به شمال آسیا نفوذ نکند و در نتیجه هند کشوری پرباران و مرطوب و دارای خاک بسیار حاصلخیز است. این موضوع باعث شده‌است که این کشور بتواند جمعیّت بسیاری را در خود جای دهد.

جمعیت هند ۱٬۲۱۰٬۱۹۳٬۴۲۲ نفر است که دومین کشور پرجمعیت دنیا پس از چین به‌شمار می‌آید. بندر بمبئی (مومبائی) با جمعیتی نزدیک به ۱۴ میلیون تن، پرجمعیت‌ترین شهر هند است. هند نزدیک به یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده‌است. تنوع نژادی، فرهنگی، زبانی و مذهبی به این کشور چشم‌اندازی شگرف از همزیستی مسالمت‌آمیز میان اعتقادات گوناگون بخشیده‌است.

نژاد مردم هند، شامل: ۷۲ ٪ هندوآریایی، ۲۵ ٪ دراویدی و ۳ ٪ نژاد زرد است که این نژادها بر اساس شرایط مکانی، فرهنگی و دینی نیز دارای تقسیمات خاص خود هستند.

بمبئی (مومبائی)، دهلی، کلکته، مدرس، بنگلور، حیدرآباد، اگرا، میسور، جی‌پور، گوا، پونا، بوپال، تریواندروم، سورات، کانپور و احمدآباد از شهرهای مهم این کشور پهناور هستند.

هند از زیست جانوری بسیار متنوعی بهره می‌برد، منطقه حفاظت شده‌ای به وسعت ۱۴۱۲ کیلومتر مربع در استان گجرات تنها پناهگاه باقی‌مانده حدود ۳۰۰ شیر آسیایی است. هند زیستگاه بسیاری از پستانداران بزرگ مانند فیل آسیایی، کرگدن هندی تک شاخ و ببر می‌باشد. بیش از ۲۰۰۰ گونه پرنده و سه نوع تمساح در این کشور زندگی می‌کنند.

منابع طبیعی هند شامل زغال‌سنگ (از لحاظ میزان ذخایر در رده چهارم جهان قرار دارد)، آهن، منگنز، میکا، بوکسیت، تیتانیوم، کرومیت، گاز طبیعی، الماس، نفت خام، سنگ آهک، توریوم (بیشترین در جهان در سواحل ایالت کرالا) می‌باشد. ذخایر نفت هند که در ساحل بمبئی در مهاراشترا، گجرات و در شرق آسام وجود دارند. بیش از ۲۵٪ از نیازهای داخل را برطرف می‌کنند.

اطلاعات ضروری از هند

شش زبان عمده این کشور عبارتند از هندی، بنگالی، تلوگو، مراتی، تامیل و اردو. بیش از ۵۰ میلیون نفر به هر یک از این زبان‌ها صحبت می‌کنند. ۱۲۲ زبان هم وجود دارند که بیش از یک میلیون نفر به هر یک از آن‌ها حرف می‌زنند. هند زبان ملی سراسری ندارد. هندی و انگلیسی هر دو زبان رسمی کشور هستند.

واحد پول هند روپیه (Rupee) هندوستان است که در بازارهای بین المللی با نماد INR شناخته می‌شود. واحد کوچکتر پولی در هندوستان پیسه (paisa) است که هر 100 پیسه برابر با یک روپیه می‌باشد.

آب و هوا و بهترین زمان سفر به هند

اغلب هند را سرزمین زیبایی با مناظر متنوع می‌دانند، از دشت‌های مرکزی سرسبز گرفته تا بیابان‌های بی‌آب و علف شمال غربی و از رشته‌کوه پوشیده از برف هیمالیا در شمال تا سواحل بکر شبه‌جزیره‌ای در جنوب هند. این سرزمین ترکیبی بی‌نظیر از رنگ، طراوت، ادویه، گرما و زیبایی است. ویژگی‌های شگفت‌انگیز این کشور را به هیچ وجه نمی‌توان تنها در چند پاراگراف توصیف کرد.

هند مانند پازلی از نواحی متنوع است که هر کدام شرایط آب و هوایی مخصوص به خود را دارند. مسافران باید به خاطر داشته باشند که شبه‌قاره‌ی هند سه فصل اصلی دارد:

    تابستان (از ماه مارس تا ماه می - اوایل اسفند تا اوایل خرداد)

    فصل باران‌های موسمی (از ماه ژوئن تا ماه سپتامبر- اوایل خرداد تا اوایل مهر)

    زمستان (از ماه اکتبر تا ماه فوریه- اوایل مهر تا اوایل اسفند)

کوه‌های شمالی

این منطقه شامل نواحی کوهستانی ایالت‌های شمالی هند مثل کشمیر، اوتاراخند، هیماچال پرادش، سیکیم و آروناچال پرادش است. به ازای هر ۱۰۰ متر افزایش ارتفاع، دمای هوا در این مناطق ۰.۵ درجه‌ی سانتیگراد کاهش می‌یابد.

بهترین زمان برای سفر: تابستان

نواحی نیمه‌گرمسیری شمالی

این ناحیه شامل ایالاتی است که در دامنه‌ی کمربند کوه‌های شمالی قرار دارند، مثل: پنجاب، اوتار پرادش، بیهار، راجستان شمالی، شمال غرب بنگال و آسام. این مناطق با باران‌های شدید روبه‌رو هستند و اغلب در تابستان به طور غیرقابل تحملی گرم می‌شوند.بهترین زمان برای سفر: زمستان

جنگل‌های بارانی استوایی

این ناحیه از ایالات شمال شرقی مثل آسام، ناگالند، مانیپور و همچنین نواحی ساحل غربی شبه‌جزیره‌ی هند مثل بمبئی، گوا و جنوب غربی هند تشکیل شده است. بهترین زمان برای سفر: زمستان

نواحی بیابانی خشک

این ناحیه شامل بخش عمده‌ی راجستان و بخش‌هایی از ایالات گجرات و پنجاب است. بارندگی در این مناطق بسیار اندک است و تابستان‌های بسیاری گرمی دارد که دمای آن تا ۵۰ درجه‌ی سانتیگراد هم بالا می‌رود. زمستان‌ها، دمای متوسط روزانه دمای معتدلی است، در حالی که شب‌های این ناحیه بسیار سرد می‌شود. بهترین زمان برای سفر: زمستان

جنوب هند و نواحی ساحلی شرقی

این ناحیه شامل کرالا، تامیل نادو، پاندیچری، سواحل کارناتاکا، اوریسا و سواحل آندرا پرادش می‌شود. به مسافران پیشنهاد می‌شود برای دوری از خطر گرمازدگی، از سفر به جنوب هند در تابستان خودداری کنند. بادهای موسمی این مناطق نیز به علت همراه آوردن باران‌های شدید، سفر را مشکل می‌کنند. بهترین زمان برای سفر: زمستان و اوایل تابستان

جاذبه های گردشگری هند

  1. پارک ملی کانها (Kanha)

پارک ملی کانها در زمره‌ی زیباترین مناطق محیط زیست در آسیا و یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن ببر در هند است. جنگل‌های باشکوه بامبو ، دشت‌های پر از چمن و دره‌های کانها الهام بخش رودیارد کیپلینگ در نگارش اولین رمانش "کتاب جنگل" بوده و اینجا را تبدیل به یکی از برترین جاذبه‌های هند کرده‌ است.

  1. جایسالمِر (Jaisalmer)

واقع در غربی‌ترین نقطه‌ی راجاستان و نزدیک مرز پاکستان، جایسالمِر شهر صحرایی بزرگی است. ماسه‌سنگ‌های دیوارهای "شهر طلایی" از صحرا مانند صحنه‌ای از شب‌های عربی برخاسته‌اند که در آن کاخ جایسالمِر مانند تاجی بر شهر قرار دارد. تجارت‌گرایی خارج از کنترل، دید رمانتیک جایسالمِر را از آن دریغ کرده، اما حتی با تمام سروصدا و اتوبوس‌های توریستی، این شهر مقام خود را به عنوان یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی هند حفظ کرده‌ است.

  1. غارهای آژانتا (Ajanta)

غارهای آژانتا آثار تاریخی حجاری شده درون سنگ و مربوط به قرن دوم پیش از میلاد هستند. غارهای باشکوه آژانتا حدود سال ۶۵۰ پیش از میلاد رها و تا سال ۱۸۱۹ فراموش شدند تا اینکه گروهی از شکارچیان انگلیسی به آنها برخورد کردند. انزوای این غارها زمینه‌ساز چنان شرایط محافظت شده‌ای شد که برخی از نقاشی‌های درون این غارها تا به امروز باقی مانده‌اندشهر آئورانگ آباد دروازه‌ی غارهای آژانتا و هم‌چنین غارهای شگفت‌انگیز اِلورا است.

  1. واراناسی (Varanasi)

واراناسی که در سواحل رود گَنگ واقع شده، برای هندوها، بودایی‌ها و جین‌ها مقدس و همچنین یکی از قدیمی‌ترین شهرهای مداوم مسکونی دنیا است. واراناسی از خیلی جهات متجلی بهترین و بدترین جنبه‌های هند بوده و می‌تواند کمی خسته کننده باشد. شاید صحنه‌ی ادای قربانی زائران در رود گَنگ در هنگام طلوع در کنار پس‌زمینه‌ی معابد چند صدساله تاثیرگذارترین صحنه‌ی دنیا باشد.

  1. تاج محل

تاج محل در آگرا آرامگاه بسیار عظیمی از مرمر سفید که بین سال‌های ۱۶۳۲ و ۱۶۵۳ به فرمان امپراتور موقال، شاه جهان و به یادبود همسر مورد علاقه‌اش ساخته شده است. این بنا که "قطره اشکی بر گونه‌ی ابدیت" نامیده می‌شود، یکی از شاهکارهای معماری موقال و یکی از بزرگترین جاذبه‌های توریستی هند به شمار می‌رود. علاوه بر آرامگاه گنبدی مرمر سفید، تاج محل شامل چندین ساختمان زیبای دیگر، حوض‌های بزرگ و باغ‌های وسیع زینتی با درختان و بوته‌های گل‌دار است.

ویزا

کلیه ویزاهای کشور هند به دو صورت آنلاین یا با مراجعه به کارگزار سفارت هند صادر می‌شوند. ویزای یکبار ورود توریستی هند دارای ۶ ماه اعتبار است. امکان صدور ویزای چندبار ورود توریستی با توجه به برنامه سفر امکان‌پذیر است.

مطالب

شرکت پارس پرواز ایرانیان دارای مجوزهای بند الف از سازمان هواپیمایی کشوری و مجوز بند ب از سازمان گردشگری و عضویت “یاتا” (IATA ) با تکیه بر الطاف الهی و بهره گیری از پرسنل مجرب و امین و بررسی هوشمندانه بازار گردشگری براساس آخرین دستاوردهای IT در صنعت حمل و نقل هوائی و بهره وری از کلیه سیستم های رزرواسیون و مالی موجودبا هدف جلب رضایت مشتریان توانسته است به عنوان یکی از ارکان در صنف فروش و برنامه ریز قدرتمند در صنعت گردشگری و توریسم خود را معرفی کند .

شرکت پارس پرواز ایرانیان

  • خیابان شهید بهشتی، خیابان سرافراز، پ11، برج موج، طبقه همکف

  • تلفن: 88737732 / 28177 021

  •  ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید